![](https://1.bp.blogspot.com/-_DisvWQrdVo/YN6RQiM9OQI/AAAAAAAC-_M/jQNlvPR6nFQy5hihH52tIjFqMlTyiWjAQCLcBGAsYHQ/w640-h406-rw/%25CE%259A%25CE%2591%25CE%25A5%25CE%25A3%25CE%25A9%25CE%259D%25CE%2591%25CE%25A3-%25CE%2598%25CE%2595%25CE%25A1%25CE%259C%25CE%259F%25CE%259A%25CE%25A1%25CE%2591%25CE%25A3%25CE%2599%25CE%2595%25CE%25A3-%25CE%25A4%25CE%2595%25CE%259B%25CE%2599%25CE%259A%25CE%259F.png)
Στην Εύβοια οι περιοχές που έβρασαν στη κυριολεξία είναι η Χαλκίδα με 42,9 βαθμούς, τα Ψαχνά με 43,3 βαθμούς, η Αυλίδα με 43 βαθμούς και η Βατερή Λίμνης στη Βόρεια Εύβοια με 43 βαθμούς.
Στη Βοιωτία, η θερμοκρασία στη Τανάγρα έφτασε τους 43,2 βαθμούς, στη Θήβα 42,9 βαθμούς, ενώ η υψηλότερη θερμοκρασία καταγράφηκε στα Χανιά με 44,3 βαθμούς!
Δείτε τον πίνακα με τις περιοχές που καταγράφηκαν οι υψηλότερες μέγιστες θερμοκρασίες: