![](https://1.bp.blogspot.com/--wYHeUPNS54/YRYay-PappI/AAAAAAADAT8/ONjRgqEIlNcRgfabPM8GIPz-UyRg2NnZgCLcBGAsYHQ/w640-h360-rw/%25CE%25A0%25CE%2591%25CE%259D%25CE%2597%25CE%2593%25CE%25A5%25CE%25A1%25CE%2599%25CE%2591.jpg)
Παράλληλα θα πρέπει να τηρούνται τα μέτρα προστασίας της δημόσιας υγείας, να τηρούνται, δηλαδή, αποστάσεις 1,5 μέτρου, να υπάρχουν αντισηπτικά στα τραπέζια και αποστάσεις μεταξύ τους.
Η ίδια ΚΥΑ δίνει για φέτος τη δυνατότητα στους υπευθύνους λειτουργίας να αποφασίσουν αν οι χώροι διεξαγωγής θα είναι αμιγείς ή μεικτοί, αν, δηλαδή, θα επιτρέπεται η παρουσία μόνο εμβολιασμένων ή και ανεμβολίαστων.
Στην πρώτη περίπτωση η πληρότητα θα φτάνει στο 85% του χώρου, με τον έλεγχο να γίνεται στην είσοδο μέσω του Covid Free Gr app, ενώ στη δεύτερη θα ξεκινά από 65% – 75% ανάλογα με το μέγεθος του χώρου που θα πραγματοποιείται η εκδήλωση.
Επίσης, η χρήση προστατευτικής μάσκας και στις δύο περιπτώσεις είναι υποχρεωτική.