![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgl0vmsYi3RBAxSQruwCC6nzoY4c-OvN5PWAKCM_R9Dutpt1SI0bavQ8tGh6AGokxRIuf8XNp8IPlD9kq9l6-jhZxnXkeXht4w2VXFAi6vjb3Mh4Of1x4YhQ-7Pz6NyX_uTD2C1fZxnP-eH7O0Z5Z-pex_B3FaPpq6ATSk_BfEgd4pXkD0jG-kj3mjU/w640-h400-rw/%CE%91%CE%94%CE%95%CE%94%CE%A5-%CE%91%CE%A0%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%99%CE%91-%CE%9F%CE%9A.webp)
Η ΑΔΕΔΥ διεκδικεί:
- Οικονομικά: Αυξήσεις στους μισθούς μας, άμεσα, τουλάχιστον ίσες με την αύξηση του ΑΕΠ και του πληθωρισμού, Κατάργηση της εισφοράς αλληλεγγύης, Ξεπάγωμα της διετίας 2016 – 17, Αφορολόγητο στις 12.000 ευρώ, Επαναφορά 13ου– 14ου μισθού, Αύξηση και επέκταση του επιδόματος επικίνδυνης και ανθυγιεινής εργασίας, Καμία περικοπή του.
- Στήριξη του ΕΣΥ με γενναία χρηματοδότηση. Μέτρα υγιεινής και ασφάλειας στους χώρους εργασίας και στα σχολεία. Μείωση του αριθμού των μαθητών στο 1:15. Όχι στις απολύσεις και στις αναστολές εργασίας του προσωπικού.
- Κατάργηση του Νόμου Χατζηδάκη (Ν4808/21) για τα εργασιακά, καθώς και κατάργηση όλων των νόμων που ιδιωτικοποιούν την κοινωνική ασφάλιση.
- Προσλήψεις μόνιμου προσωπικού για να καλυφθούν τα χιλιάδες οργανικά κενά που υπάρχουν στο Δημόσιο, ιδιαίτερα στους τομείς της Υγείας, της Παιδείας, της Κοινωνικής Ασφάλισης κ.ά.
- Όχι στις ιδιωτικοποιήσεις Δημόσιων οργανισμών και φορέων.