![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgVsb6GhByZPSAjJGML-HdA9TvJG6EfCFuSoghqvvxaWIGFMX5q3eYAnQq4C-RfqHOL0ZHCQfhG1m5oi7wxHAo3vaIcBlj27sfLed7q0v4Y0rqjQbwFqMfP2ojLRjt_2x_Wy9NCQI1lJe1t5N4BDSJqE6HhrrqKTKLbH3XkFsvcULDCr9_YTkww2ZQt/w640-h406-rw/%CE%A3%CE%9A%CE%91%CE%A6%CE%A4%CE%9F%CE%A5%CE%A1%CE%9F%CE%A3-%CE%A0%CE%A1%CE%A9%CE%97%CE%9D%20%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%A5%CE%9D%CE%9F%CE%9C%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A3%20%CE%94%CE%99%CE%95%CE%A5%CE%98%CE%A5%CE%9D%CE%A4%CE%97%CE%A3.png)
Την ίδια ώρα έγινε γνωστό ότι επικεφαλής στην φρουρά του Γιάννη Σκαφτούρου ήταν πρώην Αστυνομικός Διευθυντής.
Ο συνδικαλιστής της ΕΛ.ΑΣ, Σταύρος Μπαλάσκας τόνισε χαρακτηριστικά στο MEGA:
«Ντρέπομαι που στη φρουρά του Σκαφτούρου ήταν πρώην ανώτατος αξιωματικός της Αστυνομίας. Συνεχώς γίνονται τέτοιες έρευνες μέσα στην Αστυνομία. Υπάρχουν πολλοί λαδωμένοι ποντικοί στην Αστυνομία. Ο λόγος για μια τέτοια δολοφονία μπορεί να είναι η ευθύνη μιας περιοχής, ή το να υπάρχουν οικονομικές διαφορές. Πολλές φορές εξοντώνονται και μέσα από την ίδια ομάδα. Τώρα μας απασχολεί η εκδικητικότητα και η βεντέτα. Το να μη δούμε ξαφνικά κάθε μέρα και μία εκτέλεση. Μην αρχίσει πόλεμος μεταξύ τους».