![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh5C7x7ICD2tzrR-tsTsEM2VRLq-nQoqZ4ccLamViVHYVrQ_r-vA5YoBg7kJC4cNjyp4r39iIQYUoGcmc2xSISZrLrwvTeV922BrxZcxSZ-PybqZPgFMRNJZu6u9UzN7YKBCxQz_OOIwPf12naELU8SWMp4KGvw7gyTuHoWeyv3VuUI3LVBkfvP4_SF/w640-h314-rw/%CE%A7%CE%91%CE%A0%CE%99%CE%91%20%CE%9A%CE%9F%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%9F%CE%99%CE%9F%CE%A3-1-OK.jpg)
Σε σχετική ανακοίνωση που εστάλη στο EviaZoom.gr αναφέρεται:
«Το Υπουργείο Υγείας, με την αμέριστη υποστήριξη των νοσοκομειακών φαρμακοποιών έχει μεριμνήσει για την απρόσκοπτη πρόσβαση των ασθενών με Covid-19 στις θεραπείες αντιικών χαπιών - εφόσον αυτό κρίνεται αναγκαίο από το γιατρό τους. Η προμήθεια των αντιικών θα γίνεται από τα φαρμακεία των Νοσοκομείων του Ε.Σ.Υ. για τις ημέρες Μ. Παρασκευή ως και Δευτέρα του Πάσχα (22/04 -25/04).
Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η έγκριση της αντιικής αγωγής Covid-19 από την αρμόδια Επιτροπή και στη συνέχεια η συνταγογράφηση της αγωγής από τον θεράποντα ιατρό.
Η αντιική αγωγή Covid-19 μπορεί να παραλαμβάνεται από συγγενή ή φίλο/φίλη του ασθενούς, κατά τις ώρες παραλαβής που έχουν οριστεί, με μόνη την επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας του/της παραλαμβάνοντος/ουσας, το ΑΜΚΑ του ασθενούς και τον αριθμό της συνταγής. Για την είσοδο στα φαρμακεία των Νοσοκομείων του Ε.Σ.Υ. δεν είναι απαραίτητο Rapid test, είναι απαραίτητη φυσικά η χρήση προστατευτικής μάσκας».
----------------
Επισυνάπτεται σχετικός πίνακας με τα σημεία παραλαβής των αντιικών χαπιών σε Εύβοια, Στερεά Ελλάδα και Θεσσαλία καθώς και τα τηλέφωνα επικοινωνίας των φαρμακείων:
(πατήστε στην εικόνα για zoom)