![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgVnP3haFSYGRkSw4uamUbgrrJUVe4d735UrTaQMaCk8qJO938Q0Y4qZl22K3XvZ7wrNyhJqL1MnFX1uutkM8OIbjdg3TWwcWTsq4dzfdEtl5nsY8AlPB_PxNit27gRtbXtQMlpGci-pbM-NNvKHxE9dn7eBEj_qCvIrgvqglTfvsb_AvgG5nN8Jrp6/w640-h376-rw/%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3%CE%9C%CE%9F%CE%A3%20-%20%CE%98%CE%97%CE%92%CE%91%20-%20%CE%A7%CE%91%CE%9B%CE%9A%CE%99%CE%94%CE%91-%CE%9F%CE%9A.jpg)
Περίπου στις 11:30 το πρωί του Σαββάτου (03-09-2022) έκανε σεισμό 3,9 Ρίχτερ σύμφωνα με το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο, ενώ το Ευρωπαϊκό-Μεσογειακό Σεισμολογικό Κέντρο κάνει λόγο για 4,1 Ρίχτερ.
Η σεισμική δόνηση έγινε αισθητή στη Χαλκίδα και σε άλλες περιοχές της Εύβοιας, όπως και στην Αττική.
Ο Πρόεδρος του ΟΑΣΠ, Ευθύμιος Λέκκας μιλώντας στην ΕΡΤ1 για τον σεισμό τόνισε μεταξύ άλλων:
«Πρόκειται για μία αρκετά αισθητή δόνηση στη περιοχή των Θηβών, η οποία δεν έχει καμία σχέση με τις άλλες δονήσεις που εκδηλώθηκαν στο πρόσφατο παρελθόν και σήμερα στην Κρήτη. Είναι ένα μεμονωμένο γεγονός, θέλει κάποια προσοχή και το παρακολουθούμε...»
ΒΙΝΤΕΟ: