ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 83-81: Μίλησε η ψυχή! | EviaZoom.gr - Εύβοια News
12 ΧΡΟΝΙΑ EVIAZOOM - ΕΥΒΟΙΑ ΝΕΑ
BANNER TRIACON

ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 83-81: Μίλησε η ψυχή!

Με κατάθεση ψυχής κι εκπληκτική συμπαράσταση από τον κόσμο της Χαλκίδας, ο Ίκαρος πέτυχε μια συγκλονιστική νίκη επί της Νέας Κηφισιάς με 83-81 κι έφθασε τις έξι επιτυχίες στο πρωτάθλημα.
Η ομάδα «έχασε» στην διάρκεια του ματς τους Στρναντ-Ρίτσαρντς, αλλά με ηγέτη τον εκπληκτικό Γιάννη Γκαγκαλούδη πήρε το ροζ φύλλο που την κρατάει ζωντανή στην μάχη για την παραμονή!
Στο πρώτο δεκάλεπτο η άμυνα του Ικάρου δεν λειτούργησε καλά και δέχθηκε 23 πόντους.
Το σκορ ήταν 20-23, αλλά στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ βελτίωσαν κατά πολύ την αμυντική τους προσήλωση και «γύρισαν» το ματς με επιμέρους σκορ 20-10! Γκαγκαλούδης και Άσκα έκαναν εξαιρετική δουλειά και στο ημίχρονο ο φωτεινός πίνακας έγραφε 40-33.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να πάρουν ελεύθερα σουτ από την περίφέρεια και την εκμεταλλεύτηκαν, καθώς σημείωσαν 7/10 τρίποντα, με τους Τσαλδάρη-Μπάρλο να έχουν τα έξι.
Η Κηφισιά προηγήθηκε με 61-52, αλλά η ομάδα μας ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο με σερί 9-0 για να φέρει το ματς στα ίσια.
Ο Ίκαρος είχε χάσει από την δεύτερη περίοδο με τραυματισμό στο γόνατο τον Νίκο Στρναντ και στο 35’ έχασε και τον Ράιαν Ρίτσαρντς με σπασμούς στη μέση.
Παρ’ όλα αυτά οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ με υπερπροσπάθεια και με τον κόσμο να δίνει βροντερό «παρών», μετέτρεψαν το 68-70 στο 35’ σε 76-71 με 2’30’’ για το τέλος.

Στο 38’ ο Λιακόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 76-73 και ο Τραβόν Γούντολ με ένα «ψυχρό» τρίποντο έγραψε το 79-73. Αμέσως μετά ο συγκλονιστικός Γιάννης Γκαγκαλούδης έκλεψε την μπάλα και με λέι-απ στον αιφνιδιασμό ανέβασε την διαφορά στο +8.

Ο Μπάρλος με 1’12’’ για τη λήξη μείωσε σε 81-75 και στα 48’’ ο Κρόκερ με τρίποντο έκανε το 81-78. Ακολούθησε άστοχο δίποντο του Γούντολ και στα 17’’ ο Τσαλδάρης είχε 1/2 βολές.
Ο Σάτον δεν έπιασε το ριμπάουντ και στα 6’’ ο Κακιούζης αστόχησε σε τρίποντο από την γωνία. Στα 3’39’’ ο Γκαγκαλούδης με 2/2 βολές σφράγισε την πολύ σημαντική νίκη του Ικάρου.
Δεκάλεπτα: 20-23, 40-33, 52-61, 83-81