![Κύμη: Μεγάλοι «απόντες» οι Θανάσης Μπουραντάς και Μάκης Βορίδης από τα εγκαίνια του ΕΚΑΒ! Κύμη: Μεγάλοι «απόντες» οι Θανάσης Μπουραντάς και Μάκης Βορίδης από τα εγκαίνια του ΕΚΑΒ!](http://3.bp.blogspot.com/-NV6mdlrszXs/VHCKnWhi6tI/AAAAAAAApF4/-tFTX-Jl4lk/s1600-rw/%CE%9A%CE%A5%CE%9C%CE%97%2B%CE%95%CE%9A%CE%91%CE%92.jpg)
Παρουσία του Γενικού Γραμματέα του Υπουργείου Υγείας, Βασίλη Κοντοζαμάνη, του Προέδρου του ΕΚΑΒ, Δημήτρη Παπαγιαννίδη πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, η επίσημη τελετή έναρξης του τομέα ΕΚΑΒ Κύμης, στο Γ.Ν.- Κ.Υ. Κύμης. Σημειώνεται ότι η δημιουργία του συγκεκριμένου τομέα έγινε μέσω δωρεών του ΓΝ-ΚΥ Κύμης, φορέων και πολιτών, χωρίς οικονομικό κόστος για το ΕΚΑΒ.
«Αποτελεί μέρος ενός ευρύτερου οργανωτικού σχεδίου του Οργανισμού για την ενίσχυση των Δομών Υγείας σε συγκεκριμένες περιοχές της περιφέρειας -βάσει τοπογραφικών παραμέτρων και άλλων αναγκών- και στοχεύει στην πληρέστερη παροχή άμεσης προνοσοκομειακής φροντίδας στους κατοίκους όλων των όμορων περιοχών της Κύμης», τονίζει με ανακοίνωση το Υπουργείο Υγείας.