![Χ. Παγώνης: «Όσα χρόνια κι αν περάσουν ο ελληνικός Νοέμβρης του 1973 δε θα σβήσει» Χ. Παγώνης: «Όσα χρόνια κι αν περάσουν ο ελληνικός Νοέμβρης του 1973 δε θα σβήσει»](http://4.bp.blogspot.com/-4nBb-3T7ync/VGn7NEZFYEI/AAAAAAAAovw/7Pc5EOpVZuM/s1600-rw/%CE%A7%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%A3%2B-%2B%CE%A0%CE%91%CE%93%CE%A9%CE%9D%CE%97%CE%A3.png)
Μήνυμα του Χρήστου Παγώνη για τη εξέγερση του Πολυτεχνείου...
«Πέρασαν κιόλας 41 χρόνια από τη μεγάλη και ιστορική στιγμή της αντιδικτατορικής εξέγερσης στο Πολυτεχνείο. Όσα χρόνια όμως κι αν περάσουν ο ελληνικός Νοέμβρης του 1973 δε θα σβήσει από τη μνήμη και την καρδιά του Έθνους , αλλά και όλων των λαών που αγωνίζονται για Ελευθερία και Δημοκρατία .
Οι νέοι του Πολυτεχνείου με τη θυσία και τον αγώνα τους, που υπήρξε το αποκορύφωμα της αντίστασης του ελληνικού λαού στο καθεστώς της 21ης Απριλίου 1967 , έδειξαν ακόμη μία φορά πόσο συνειδητά αισθάνονται το χρέος τους απέναντι στα ιδανικά της Ελευθερίας και της Δημοκρατίας. Σήμερα σε ένα διαφορετικό περιβάλλον , εσωτερικό και διεθνές , τα ιδανικά των νέων του Πολυτεχνείου εξακολουθούν να είναι επίκαιρα και να μας εμπνέουν .
Τιμή και δόξα σε όλους όσοι με τη θυσία τους χάρισαν σε μας το πολύτιμο αγαθό της Ελευθερίας.»