![Χαλκίδα: Θρήνος για τον 25χρονο Παναγιώτη που «έσβησε» από μεσογειακή αναιμία Χαλκίδα: Θρήνος για τον 25χρονο Παναγιώτη που «έσβησε» από μεσογειακή αναιμία](http://3.bp.blogspot.com/-QyRwPSNeXMs/VZt2ygsH1sI/AAAAAAABAg8/vIdVifEhRYE/s640-rw/%25CE%25A0%25CE%2591%25CE%259D%25CE%2591%25CE%2593%25CE%2599%25CE%25A9%25CE%25A4%25CE%2597%25CE%25A3%2B%25CE%259A%25CE%2591%25CE%25A4%25CE%25A3%25CE%2591%25CE%25A1%25CE%2597%25CE%25A3.jpg)
Το άτυχο παλικάρι πάλεψε γενναία με την βαριά ασθένεια, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε να κρατηθεί στη ζωή και άφησε την τελευταία του πνοή στο νοσοκομείο Χαλκίδας που νοσηλευόταν.
Η Μεσογειακή αναιμία, ή νόσος του Κούλεϊ (Cooley), είναι ένα βαρύτατο κληρονομικό νόσημα με μεγάλη συχνότητα στη χώρα μας όπως άλλωστε σε άλλους μεσογειακούς πληθυσμούς.
Ουσιαστικά πρόκειται για αναιμία βαριάς μορφής η οποία εκδηλώνεται ήδη από τη βρεφική ηλικία με σοβαρές συνέπειες την ανάπτυξη και την υγεία του πάσχοντος.
Μέχρι σήμερα δυστυχώς δεν έχει βρεθεί αποτελεσματική θεραπεία και η αντιμετώπιση των ασθενών περιλαμβάνει συχνές μεταγγίσεις αίματος (μια ή δύο το μήνα) αποσιδήρωση και ειδική συμπτωματική αγωγή.