![Εύβοια: Στο "παρά πέντε" γλίτωσε το στραπάτσο ο Σίμος Κεδίκογλου και εκλέχθηκε βουλευτής! Εύβοια: Στο "παρά πέντε" γλίτωσε το στραπάτσο ο Σίμος Κεδίκογλου και εκλέχθηκε βουλευτής!](http://4.bp.blogspot.com/-kU-FQygbJyk/VgQqm0XKHmI/AAAAAAABI_g/Bna0ZgWAwZU/s640-rw/%25CE%25A3%25CE%2599%25CE%259C%25CE%259F%25CE%25A3%2B%25CE%259A%25CE%2595%25CE%2594%25CE%2599%25CE%259A%25CE%259F%25CE%2593%25CE%259B%25CE%259F%25CE%25A5.jpg)
Σύμφωνα με τα επίσημα αποτελέσματα, ο ΣΥΡΙΖΑ είχε την ευκαιρία να εκλέξει και 5ο βουλευτή στην Εύβοια, ωστόσο όσο προχωρούσε η καταμέτρηση ψήφων στο τέλος, η ψαλίδα άνοιγε υπέρ του Σίμου Κεδίκογλου που πήρε τελικά την έδρα για 120 ψήφους διαφορά.
Σημειώνεται ότι ο Σίμος Κεδίκογλου είχε ζήσει ξανά τον ίδιο εφιάλτη στις πρώτες εκλογές του 2012, όταν η ΝΔ δεν είχε καταφέρει να εκλέξει ούτε ένα βουλευτή στο Νομό Εύβοιας.