![](https://1.bp.blogspot.com/-ZmnYgMoVgNE/V8n3t-AkU4I/AAAAAAABkv0/r0ZQA1Xyu-wT7RHNMhPXilhOeg-oWr1WQCLcB/s640-rw/%25CE%2595%25CE%259B%25CE%259F%25CE%259D%25CE%259F%25CE%25A3%25CE%2599%25CE%2591.jpg)
Αρχίζει να μακραίνει ο κατάλογος με τα περιστατικά της ελονοσίας στη χώρα μας επιβεβαιώνοντας τους ειδικούς που περίμεναν έξαρση της νόσου από τις αρχές Σεπτεμβρίου, την ώρα που 12 Δήμοι της χώρας -ανάμεσα τους και ο Δήμος Χαλκιδέων- έχουν τεθεί σε «καραντίνα» με τους κάτοικους, εργαζόμενους αλλά και επισκέπτες των περιοχών αυτών ναβρίσκονται σε προσωρινό αποκλεισμό από οποιαδήποτε αιμοδοσία...
Όπως αποκάλυψαν το ΚΕΕΛΠΝΟ και ο Ιατρικός Σύλλογος Θήβας, εντοπίστηκαν μέσα σε λίγες μέρες 10 κρούσματα ελονοσίας στη Στερεά Ελλάδα και συγκεκριμένα:
1) Βοιωτία: Επτά κρούσματα: δύο στο Λεοντάρι, ένα στο Μουρίκι, δύο στα Οινόφυτα, ένα στο Νεοχωράκι και ένα στην Καλλιθέα.
2) Εύβοια: Δυο κρούσματα στους Καθενούς
3) Φθιώτιδα: Ενα κρούσμα στην Τιθορέα.
Παράλληλα, αίσθηση προκαλεί η στάση του Κώστα Μπακογιάννη, ο οποίος πριν λίγες εβδομάδες είχε ανακοινώσει πως δεν υπάρχουν κρούσματα στη Περιφέρεια Στερεάς και δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας για την ελονοσία, ωστόσο η πραγματικότητα τον διαψεύδει οικτρά.