Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 84-80: Ισοφάρισαν οι «πράσινοι» σε 1-1 στους τελικούς (ΒΙΝΤΕΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News
10 ΧΡΟΝΙΑ EVIAZOOM
ΜΙΧΑΛΗΣ ΤΣΟΚΑΝΗΣ - EVIAZOOM.GR

Από μία νίκη μετρούν πλέον Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός στους τελικούς της Basket League, καθώς οι «πράσινοι» νίκησαν στον 2ο τελικό στο ΟΑΚΑ με 84-80 και ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1...

Ο τρίτος τελικός θα γίνει στο ΣΕΦ την ερχόμενη Κυριακή (4/6 21:00).

Οι γηπεδούχοι είχαν πιο «καθαρό μυαλό» στα κρίσιμα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης από τους «ερυθρόλευκους», που μπορεί να αγωνίστηκαν χωρίς τον αρχηγό τους Βασίλη Σπανούλη (αμυγδαλίτιδα), αλλά πάλεψαν μέχρι τέλους έχοντας τον Γκριν σε μεγάλα… κέφια (21π., 5/6τρ.).

Μεγάλη εμφάνιση από τον Νίκο Παππά με 16 πόντους και αλάνθαστο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση Τζέιμς (14π.), Μπουρούσης (12π.). Κομβική, πάντως, ήταν η άμυνα των Γκιστ, Σίνγλετον στον… επίλογο του αγώνα, εν τη απουσία του εξαιρετικού Νικόλα Μιλουτίνοβ (συμπλήρωσε 5 φάουλ στην 4η περίοδο).