Κύμη - ΑΕΚ 77-79: Ήττα στο φινάλε και πρώτο διπλό για την «Ένωση» στο πρωτάθλημα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Σε ένα δραματικό ματς στη Κάνηθο που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η ΑΕΚ επικράτησε της Κύμης με 77-79, σημειώνοντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Basket League...

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο ματς, πιέζοντας αρκετά την ΑΕΚ στην άμυνα. Μάλιστα, μετά από 7 λεπτά, προηγούνταν με 9 πόντους (19-10). Η λήξη της 1ης περιόδου βρήκε την Ένωση στο -6 (24-18) με τον Χάρις να ξεχωρίζει για τους κιτρινόμαυρους, έχοντας φτάσει τους 7 πόντους και τις 3 ασίστ.

Με 9-0 σερί, στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου και 11-0 συνολικά, η ΑΕΚ προσπέρασε (24-27), στο 13΄. Συμπαραστάτης του Χάρις ο Μαυροειδής. Ένα τρίποντο του Σάκοτα, που είχε ζεσταθεί, έκανε το 29-32, στο 16΄. Κάπο εκεί, όμως, η άμυνα της Ένωσης χαλάρωσε. Επιπλέον, έμεινε πάνω από 2 λεπτά άποντη, αλλά με νέο τρίποντο του Ντούσαν το σκορ έγινε 35-35, στο 19΄. Στα αποδυτήρια, η ΑΕΚ πήγε στο -2 (42-40), έπειτα από σλάλομ του ΜακΦάντεν στην εκπνοή.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες έμειναν άποντες για πάνω από 2 λέπτα. Βγάζοντας αιφνιδιασμούς, με σερί 7-0, η Κύμη βρέθηκε στο +7 (51-44), στο 26΄. Η Ένωση αντέδρασε και με τους Χάρις, Καββαδά και Ντούσαν μάζεψε τη διαφορά στο τέλος της 3ης περιόδου (60-56). Ενδεικτικό της εικόνας του ματς είναι πως στο διάστημα αυτό η ΑΕΚ είχε φτάσει τα 14 λάθη και η Κύμη είχε μόνο 2.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, η Ένωση βρέθηκε σε δεινή θέση (65-58, στο 32΄). Με δύσκολο καλάθι του Γκριν και τρίποντο του Ξανθόπουλου, όμως, η ΑΕΚ ισοφάρισε (67-67), 5 λεπτά πριν το φινάλε. Οι κιτρινόμαυροι, χάνοντας αρκετές επιθέσεις και 3 αμυντικά ριμπάουντ στην ίδια φάση, βρέθηκαν στο -3 (70-67), αλλά ο Μπάρλοου ισοφάρισε με γκολ-φάουλ (70-70), στο 37΄. Με τρίποντο του Γκριν, 2:21 πριν το τέλος, η Ένωση προσπέρασε (72-73).

Ο ίδιος παίκτης έκανε το 72-75 με βολές, 1:53 πριν τη λήξη. Με βολές μείωσε και η Κύμη (1/2 ο ΜακΓκι και 1/2 ο Τζόουνς, στα 55΄΄. Από τη γραμμή, ο Γκριν είχε ξανά 2/2, κάνοντας το 74-77, 40΄΄, πριν τη λήξη. Στα 22΄΄, ο ΜακΓκι μείωσε σε 76-77. Στα 21΄΄, ο Χάρις είχε 1/2 βολές, κάνοντας το 76-78. Ο ΜακΦάντεν αστόχησε σε τρίποντο, η ΑΕΚ έχασε και πάλι ριμπάουντ και ο ΜακΓκι είχε 0/2 βολές. Η Ένωση έχασε ΞΑΝΑ το ριμπάουντ (η Κύμη έφτασε τα 16 επιθετικά!) και ο Κάιζερ με 1/2 βολές έκανε το 77-78, στα 8΄΄.

Στα 7΄΄, ο Γκριν, που είχε 8/8 βολές, έκανε το 77-79, με 1/2 και ο ΜακΦάντεν στην τελευταία επίθεση αστόχησε σε τρίποντο, δίνοντας το πρώτο διπλό στην Ένωση!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 42-40, 60-56, 77-79

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 10 (2), Οκερεαφόρ 6 (1), ΜακΓκί 14 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 19 (2), Σμιθ 5, Τσαγκαράκης 3, Τζόουνς 15 (3), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 3, Μπάρλος 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς, Γκριν 14 (1), Χάρις 19 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Καββαδάς 8, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 17 (3), Άτιτς, Μπάρλοου 5, Μαυροειδής 8.