Κύμη - Κολοσσός Ρόδου 93-89: Νίκη «χρυσάφι» στην παράταση! (ΦΩΤΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Κύμη - Κολοσσός Ρόδου 93-89: Νίκη «χρυσάφι» στην παράταση! (ΦΩΤΟ)

Η Κύμη επέστρεψε από το -14 της δεύτερης περιόδου κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου και με έναν «διαστημικό» ΜακΦάντεν (ρεκόρ καριέρας με 42 πόντους) κατάφερε να πάρει μια νίκη (93-89) από… «χρυσάφι» στην παράταση!

Τρομερό ματς στο Κλειστό της Κανήθου που είχε ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον ΜακΦάντεν και μεγάλη κερδισμένη την Κύμη του Γιάννη Καστρίτη απέναντι στον Κολοσσό.

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν έτσι στο 4-7 και πήραν ακόμη μεγαλύτερη... ανάσα αφήνοντας δύο νίκες πίσω τα Τρίκαλα και τρεις τον Πανιώνιο, ενώ το ρεκόρ των Ροδιτών υποχώρησε στο 5-6.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα των δύο ομάδων στην αναμέτρηση, καθώς ούτε η Κύμη, ούτε ο Κολοσσός κατάφεραν να «χτίσουν» διαφορά (11-11, 5'). ΜακΦάντεν και Κάιζερ ανέλαβαν δράση για την Κύμη και με την άμυνα να «κλείνει» διαφρόμους, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία (18-11, 8'). Ο Κολοσσός είχε υπομονή όμως και χάρη σε επί μέρους 8-0 από Τζόουνς και Μπρέι έφερε τα πάνω-κάτω στο ματς για το 18-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Ροδίτες μπήκαν με πολύ καλή ψυχολογία και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με προσπάθειες από Σταμάτη και Τζόουνς η διαφορά ανέβηκε (20-27, 14'). Ο ρυθμός παρέμενε στα χέρια των φιλοξενούμενων και χάρη στον Γκρίφιν η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (22-36, 16'). Ο Άγγελος Τσαγκαράκης ανέλαβε δράση για την Κύμη και με δικές του προσπάθειες μάζεψε τη διαφορά (31-37, 18'). Ο ΜακΦάντεν πήρε... μπρος και το ημίχρονο έκλεισε με τον Κολοσσό να έχει προβάδισμα 4 πόντων (35-39).
Η Κύμη προσπάθησε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως ο Κολοσσός κρατούσε τον έλεγχο. Ο Τζόουνς ήταν η αιχμή του δόρατος και η διαφορά αυξήθηκε εκ νέου (40-46, 23'). Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ανέβασαν την απόδοσή τους και πλησιάσαν σε απόσταση ενός σουτ (47-50, 25'). Ο Θαντ ΜακΦάντεν το πήρε... προσωπικά και με προσωπικό 6-0 έφερε σε θέση οδηγού την ομάδα του (53-52, 26'). Το σκηνικό έμεινε ίδιο, με Σμιθ και ΜακΦάντεν να δίνουν λύσεις για το 60-59 της Κύμης.

Το ντέρμπι στην Χαλκίδα συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (64-64, 33'). Ο Θαντ ΜακΦάντεν πήρε... τ' όπλο του, όμως και με τρία διαδοχικά τρίποντα έφερε σε θέση ισχύος την ομάδα του (73-66, 37'). Ο Κολοσσός προσπάθησε να μαζέψει την κατάσταση και έδωσε νέο ενδιαφέρον με τον Γκρίφιν (75-74, 39'). Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν... θρίλερ. Ο Χάρις με ένα μεγάλο σουτ έφερε το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία (77-77, 17'' για το τέλος). Στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Το ματς συνέχισε να είναι... θρίλερ και στην παράταση, ο ΜακΦάντεν δεν σταμάτησε να σκοράρει και ο Σμιθ έβαλε δυο βολές για το 89-86, 25" πριν το τέλος. O Oύεαρ έχασε τρίποντο κι εκεί το ματς πέρασε οριστικά στα χέρια της Κύμης (93-89).

Τα Δεκάλεπτα: 18-19, 35-39, 60-59, 77-77, 93-89 (παρ.)