ΠΑΟΚ - Κύμη 78-60: Σε ελεύθερη πτώση και τέταρτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα! | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Με σερί στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ νίκησε άνετα την Κύμη 78-60 στην Πυλαία για την 5η αγωνιστική της Basket league και έφτασε στο 3-2 το ρεκόρ του στο πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι, γνώρισαν την 4η συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα...

Με έξι σερί πόντους (με ένα τρίποντο) του Χάτσερ, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε για πρώτη φορά με επτά πόντους (21-14), 43’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Με τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου και κάρφωμα του Λίνου Χρυσικόπουλου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 9 (26-17) στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου.

Η Κύμη έδειξε σημάδια αντίδρασης στα τελευταία τρεισίμιση λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και με πέντε αναπάντητους πόντους (τους τέσσερις πέτυχε ο Ρόντρικ Κάμφορ μείωσε στους 4 (31-27), στο 18’. Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, απάντησε με δικό του σερί 5-0 με τέσσερις πόντους του Μαργαρίτη και ξέφυγε και πάλι με 9 (36-27) με 18’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους.

Με καλάθια των Μαργαρίτη, Χρυσικόπουλου, ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (42-32) στο 23’. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τρίποντο του Ντιβόν Ουάσινγκτον και δύο βολές του Χόρτον και πλησίασαν στους πέντε (44-39) δύο λεπτά αργότερα. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση. Με σερί 8-0, με τρίποντο του Τζαμάλ Τζόουνς και γκολ φάουλ του Μαργαρίτη, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 13 (52-39), 1’ και 45’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.

O ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +16 (57-41) ύστερα από τρίποντο του Φιλ Γκος 39’’ πριν την λήξη. Με δύο σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τζόουνς, ο «Δικέφαλος του Βορρά» αύξησε την διαφορά στους 18 (63-45), με 6’ και 57’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Η διαφορά υπέρ του ΠΑΟΚ έφτασε και τους 19 (68-49) με γκολ φάουλ του Χάτσερ, 4’ και 39’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 36-29, 57-41, 78-60

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης (6 ασίστ), Τέπιτς 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκος 3 (1), Μορέιρα 7, Ζάρας, Μαργαρίτης 14 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σχίζας 3 (1), Γκάρετ 4 (8 ριμπάουντ), Χάτσερ 17 (2/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζόουνς 13 (3/6 τρίποντα)

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Πουλιανίτης 2, Μπολντς, Ορτον 24 (10/13 δίποντα, 4/10 βολές, 15 ριμπάουντ), Σαγκς 2, Ουάσινγκτον 9 (1), Τσιάρας 4, Μαραγκός, Τουντζιαράκης 4, Μητσιμπόνας, Μαργέλης, Καμφόρ 15 (3)