Κύμη - Άρης 75-57: Νίκησε μετά από 3 μήνες και 9 σερί ήττες! (ΦΩΤΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Κύμη - Άρης 75-57: Νίκησε μετά από 3 μήνες και 9 σερί ήττες! (ΦΩΤΟ)

Η Κύμη, που έχανε με 17 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε και ανέτρεψε τη διαφορά, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα απέναντι στον Άρη, έπειτα από 9 σερί ήττες...

Η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού έχοντας για «όπλο» την άμυνά της έκανε το comeback και ανέβηκε στο 2-9 στη κατάταξη της Basket League.

Οι «κίτρινοι» του Γιάννη Καστρίτη από την πλευρά τους υποχώρησαν στο 2-9 και ουσιαστικά βρίσκονται στη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την Κύμη, το Ρέθυμνο και τον Κολοσσό Ρόδου,ο οποίος ωστόσο έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου. Με προσήλωση στην άμυνα και καλή ψυχολογία στην επίθεση ο Άρης μπόρεσε να «χτίσει» διαφορά 17 πόντων και να προηγηθεί με 28-45 (24’).

Οι γηπεδούχοι παίζοντας πιο επιθετική άμυνα έτρεξαν σερί 15-0 (43-45, 29') κρατώντας για 5 λεπτά τον Άρη μακριά από το καλάθι τους. Ο Άρης έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας ένα μικρό προβάδισμα (46-48), αλλά στο φινάλε του έχασε τον Τζόουνς, ο οποίος έπειτα από τεχνική ποινή που δέχθηκε, συμπλήρωσε πέντε φάουλ.
Ο Ουάσινγκτον άρχισε την τέταρτη περίοδο με... τετράποντο (τρίποντο και φάουλ για το 50-48), ο Σαγκς και ο Χόρτον τον ακολούθησαν και η Κύμη ξέφυγε με 58-50 (34'). Οι φιλοξενούμενοι χωρίς τον Τζόουνς στο παρκέ δεν είχαν λύσεις, ενώ είχαν χάσει και την συγκέντρωσή τους. Ακόμα κι έπειτα από τάιμ άουτ είχαν άσχημες επιλογές, ενώ την ίδια στιγμή οι αντίπαλοί τους είχαν πάρει το μομέντουμ του αγώνα και με κάρφωμα του Χόρτον στο 36' ξέφυγαν για πρώτη φορά με 10 πόντους (63-53).

Η αντίδραση του Άρη δεν ήρθε ποτέ, η διαφορά στον εναπομείναντα χρόνο όλο και μεγάλωνε κι εντέλει η Κύμη νίκησε με 75-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 26-35, 46-48, 75-57

Κύμη (Κουτσός): Μητσιμπόνας, Χόρτον 9 (7 ριμπάουντ), Σαγκς 20 (11), Ουάσινγκτον 10 (3), Λιούις 11 (1 τρίποντο, 11 ασίστ), Πουλιανίτης 3 (1), Στυλιανού 3 (1), Άρμστεντ, Μαραγκός 2, Τουντζιαράκης 15, Καμφόρ 5 (1).

Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 5 (1), Μποχωρίδης 6 (2), ΜακΓκί 4 (13 ριμπάουντ), Χάρις 14 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Βεργίνης 4 (1), Χρηστίδης 6, Τζόουνς 8, Νταλό, Κάιζερ, Αγγέλου 3 (1).