![](https://1.bp.blogspot.com/-iLjRFLukkfU/YFjsA0xwFhI/AAAAAAAC7ew/se_ICDoI7ZYCuUf5zfqtsMFg80RJFaahACLcBGAsYHQ/w640-h320-rw/%25CE%259C%25CE%2591%25CE%259B%25CE%2595%25CE%25A3%25CE%2599%25CE%259D%25CE%2591.jpg)
Η εκτόξευση των κρουσμάτων στην περιοχή παρατηρήθηκε μετά από έναν γάμο 200 ατόμων στα τέλη του περασμένου Φλεβάρη, στην εκκλησία των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης.
Η διασπορά υπήρξε ταχύτατη χωρίς να γίνονται ηλικιακές διακρίσεις.
Σύμφωνα με τα όσα ανέφεραν οι κάτοικοι αλλά και ο Μητροπολίτης Λαμίας Συμεών, υπήρχε μια χαλάρωση των μέτρων στην περιοχή και μάλιστα κόσμος συνωστιζόταν, όπως λένε, στα καφενεία προκειμένου να δει ποδοσφαιρικά παιχνίδια. Επίσης όπως τόνισαν, η τελετή ενός γάμου με 30 καλεσμένους εντός της εκκλησίας, αλλά και άλλων 200 έξω από αυτήν, ήταν η αρχή του κακού.