Αποφασίστηκε επίσης ότι από την 1η Δεκεμβρίου 2021 και για 10 μήνες θα επανεκπαιδευτούν όλοι οι αστυνομικοί με προτεραιότητα στην ομάδα ΔΙΑΣ, ενώ θα γίνει και ψηφιοποίηση του κέντρου Άμεσης Δράσης. Θα αναβαθμιστεί, επίσης η Αστυνομική Ακαδημία.
Ταυτόχρονα και σε συνεργασία του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη με το Υπουργείο Δικαιοσύνης θα γίνει κακούργημα η κατ’ επάγγελμα κλοπή και θα αλλάξει η ποινή για όσους παραβιάζουν τον Κ.Ο.Κ. σε καταδίωξη.