![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgcv1_xH4KKxTqfuWv3Co2QURTVDeg6NORE5czKSR3P5fLjNWxQdwAusJfcL1UuDgtiki1NIkMgnYx7FT6EFpkUety5bXL00HMD3ko1wqB6zHhLpRuh8trf4o1H-nGTf-Sw-WBcefQGAtLp0ZjTn7Vqu1Bhmv9GWWFzg8vQhvlFXj9V_YuuXRuPBJ3Y/w640-h534-rw/%CE%92%CE%99%CE%92%CE%9B%CE%99%CE%9F%CE%98%CE%97%CE%9A%CE%97_%CE%A7%CE%91%CE%9B%CE%9A%CE%99%CE%94%CE%91%CE%A3_%CE%9F%CE%9A.jpg)
«Η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Χαλκίδας σας ενημερώνει ότι εξέδωσε το βιβλίο του Γεωργίου Φιλάρετου με τίτλο "Περιγραφή της πόλεως Χαλκίδος, μετ’ εικονογραφίας του Πορθμού αυτής".
Εισαγωγή – Μεταγραφή χειρογράφου – Απόδοση στη νεοελληνική: Ιωάννης Ρίζος, διδάκτωρ Μαθηματικών, διδάσκων Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
Πρόκειται για την πρώτη ολοκληρωμένη έκδοση χειρόγραφου κειμένου του 1864 του Χαλκιδαίου Γεωργίου Φιλάρετου (1848-1929), διακεκριμένου νομικού, εκδότη και πολιτικού, το οποίο φυλάσσεται στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Χαλκίδας. Τον Γεώργιο Φιλάρετο, ο Ελευθέριος Βενιζέλος αποκάλεσε "πατέρα της Ελληνικής Δημοκρατίας".
Το βιβλίο διατίθεται από τη Βιβλιοθήκη, Κακαρά 2, Χαλκίδα».