![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhYKeSq6iKWhcZhyWdZPHj7YOnhpaEAN-5tADau2PvQlDkL583eEWnkHe5BVftdLJEE4UuAsjqHoTuoosThAgc2dwymRAANh-m4JWaDoNHqnkMi4Kx0LiP23wJfK_3SHDYBMNZ8ypnx-NZ86_BWQ--De99KiwagWlTGkrwqLElChs5OVVtfzmY_HFNy/w640-h360-rw/%CE%95%CE%A5%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%91%20%CE%A4%CE%A9%CE%9D%20%CE%A0%CE%99%CE%98%CE%97%CE%9A%CE%A9%CE%9D-%CE%9F%CE%9A.jpg)
Πρόκειται για ασθενή 59 χρόνων στην Αθήνα που προσφάτως είχε ταξιδέψει στην Πορτογαλία.
Ο 59χρονος εκτός από τα έντονα εξανθήματα είχε και πυρετό. Μετέβη μόνος του στο Νοσοκομείο «Ανδρέας Συγγρός» και βγήκε θετικός στην επικίνδυνη νόσο. Εξακολουθεί να νοσηλεύεται σε σταθερή κατάσταση, σε απομόνωση.
Η επιδημιολογική διερεύνηση είναι σε εξέλιξη, όπως και η ιχνηλάτηση επαφών, αναφέρει ο ΕΟΔΥ. Έχουν ενημερωθεί όλοι οι αρμόδιοι φορείς και έχουν ληφθεί τα απαραίτητα μέτρα για τον περιορισμό της διασποράς της νόσου. Υπενθυμίζεται ότι ο κίνδυνος για το ευρύ κοινό είναι ιδιαίτερα χαμηλός και συνιστάται η τήρηση των γενικών κανόνων ατομικής υγιεινής.