![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjXXRbzi5KpdIlY7N1Cxu2Pnpb4QGdMW3rdv1AM6uwn16Cokfu73I1Rmf_EM8XlC4I-OcuiziISVFi6HHmFec595cVbXQuGW7URHBGqMPDAFe9vs8O5tUTSYbq6F4R15LTNprZ6BxSFoCNUk9FDBfg1opCigmabjbqdFhY40w9KCw7f9rBR36MiQ72n/w640-h394-rw/%CE%9D%CE%9F%CE%A3%CE%9F%CE%9A%CE%9F%CE%9C%CE%95%CE%99%CE%9F%20%CE%93%CE%95%CE%9D%CE%9D%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A3-%CE%9F%CE%9A.webp)
Το νοσοκομείο «Γεώργιος Γεννηματάς» έχει τεθεί από χθες σε ετοιμότητα για τυχόν εγκαυματίες από την φωτιά που ξεκίνησε το απόγευμα της Τρίτης (19-07-2022) στην Πεντέλη και επεκτάθηκε και στις γύρω περιοχές, αφήνοντας πίσω της καμένα σπίτια και επιχειρήσεις.
Όπως τονίζεται στην ανακοίνωση:
Ειδικότερα προσήλθαν συνολικά τρεις ασθενείς που αφορούσαν την Πλαστική Χειρουργική, από τη πυρκαγιά που ξεκίνησε από την Πεντέλη.
- Ασθενής ετών 54 προσήλθε με ιδίο μέσο από την πυρκαγιά στο Γέρακα, με εκτεταμένα εγκαύματα συνολικής εγκαυματικής επιφάνειας 60% της ολικής επιφάνειας σώματος, κυρίως επιπολής και κατά τόπους εν τω βάθει μερικού πάχους, που αφορούσαν το πρόσωπο, άνω και κάτω άκρα άμφω, και κορμό. Λόγω της σοβαρότητας των εγκαυμάτων ο ασθενής εισήχθη στη Μονάδα Εγκαυμάτων και η κατάσταση του ασθενούς είναι σταθερή.
- Ασθενής θήλυ, 28 ετών, από την περιοχή της Πεντέλης, προσήλθε λόγω εισπνοής καπνού, και μετά τη διενέργεια των ενδεδειγμένων βάσει πρωτοκόλλου εξετάσεων και παρακλινικού ελέγχου, αποφασίστηκε η διακομιδή στο Γ.Ν Σωτηρία για πνευμονολογική εκτίμηση λόγω της φύσης του εισπνευστικού εγκαύματος. Ωστόσο η ασθενής αρνήθηκε ενυπογράφως την διακομιδή της με ΕΚΑΒ και ανέφερε ότι θα μεταβεί από τους συνοδούς της στο Γ.Ν Σωτηρία.
- Ασθενής άρρεν 35 προσήλθε με ΕΚΑΒ από τη Πεντέλη λόγω θερμικών εγκαυμάτων εν τω βάθει μερικού πάχους συνολικής επιφανείας 18%, σε κεφαλή, ΑΡ βραχίονα, ΔΕ κνήμη, και ΑΡ κάτω άκρο. Έγινε σύσταση για εισαγωγή στην κλινική Πλαστικής Χειρουργικής ωστόσο ο ασθενής αρνήθηκε ενυπογράφως και θα προσέλθει σήμερα για επανεξέταση στο εξωτερικό ιατρείο Πλαστικής Χειρουργικής.
ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ: