Διερχόμενοι οδηγοί αλλά και περαστικοί που είδαν τον 43χρονο να περνάει τα προστατευτικά κάγκελα ειδοποίησαν το Αστυνομικό Τμήμα Χαλκίδας.
Στο σημείο έσπευσαν αστυνομικοί με ειδικό διαπραγματευτή και σύμφωνα με το ρεπορτάζ, ο 43χρονος τους ζήτησε να πάει εκείνη την ώρα στο σημείο, όπως και έγινε, ο πρώην Αντιδήμαρχος και νυν δημοτικός σύμβουλος της μείζονος αντιπολίτευσης του Δήμου Χαλκιδέων, Γιώργος Μπαντούνας.
Ο 43χρονος εργαζόταν στο Δήμο Χαλκιδέων, όσο ήταν Αντιδήμαρχος ο Γιώργος Μπαντούντας αλλά μετά έμεινε άνεργος. Τελικά ο Γιώργος Μπαντούνας, μετά από άγνωστο διάλογο που είχαν οι δυο τους, κατάφερε να μεταπείσει τον 43χρονο να μην πέσει στο κενό και η υπόθεση είχε αίσιο τέλος.